In zdrowie

Jak dieta wpływa na trądzik


Jak dieta wpływa na zmiany trądzikowe?

Kondycja naszej skóry jest ściśle związana z tym co jemy na codzień. To od tego, co spożywamy, zależy czy mamy niedobory witamin, składników mineralnych oraz czy w naszej diecie nie występuje nadmiar cukru. Błędy w codziennym jadłospisie mogą zaostrzać zmiany trądzikowe. Na pewno każdy już o tym słyszał - od rodziców, od koleżanki, w programie telewizyjnym, a może coś tam widzieliśmy w gazecie. Napewno słyszeliśmy kilka sprzecznych informacji, więc warto objaśnić wszystko dokładniej.

Temat trądziku jest zawsze na topie, ponieważ dotknął praktycznie każdego z nas. Jest wiele przyczyn tego zjawiska, od zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem, po inne schorzenia chorobowe dotykające już dorosłe osoby. Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak dieta wpływa na kondycję naszej skóry. Zapraszam wszystkich do przeczytania, podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach i do polubienia fanpage na Facebooku, aby być bieżąco z aktualnymi postami. 😊

Jaka jest przyczyna trądziku?

W obecnych czasach przyjęło się, że główną przyczyną złego wyglądu naszej skóry jest "cukier". Co mamy przez to rozumieć? Naukowcy z Kanady odkryli, że to cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza odpowiadają za zaburzenia hormonalne prowadzące do zmian trądzikowych. Co dokładnie dzieje się w naszym organiźmie po zjedzeniu produktów obfitych w cukry proste, że dochodzi do nadprodukcji łoju z jednoczesnym zapchaniem porów?

  • znacznie wzrasta poziom cukru we krwi, co powoduje wydzielanie się insuliny i czynnika wzrostu podobnego do insuliny.
  • zostaje pobudzony podział komórek, które budują przewody wyprowadzające gruczołów łojowych (przewody ulegają zwężeniu i dochodzi do zatkania porów, przez co zalega tam łój).
  • wzrasta poziom tłuszczu w wątrobie, co z kolei prowadzi do niedoboru białka, które jest odpowiedzialne za równowagę między testosteronem, a estrogenem we krwi. W rezultacie zostaje zaburzona równowaga hormonalna, co prowadzi do zmian hormonalnych u kobiet, pojawienia się problemów z trądzikiem, ale także z miesiączkowaniem.

W czym znajdziemy te cukry proste?

W poprzednim poście szeroko omawianym syropie glukozowo-fruktozowym, który znajdziemy w praktycznie wszystkich wysokoprzetworzonych produktach spożywczych. Od słodyczy, po nabiał, wędliny i słodkie napoje gazowane oraz niegazowane.
Natomiast fruktoza jest naturalnie występującym cukrem w owocach. Szczególnie bogate w nią są banany, jabłka i gruszki. Dodatkowo spotykamy ją w dżemach, miodzie i sokach owocowych. Do grupy produktów pogarszającyh sprawę należą też produkty pszeniczne, szczególnie białe bułki i chleb.



Nabiał, a trądzik

Od kilku lat coraz śmielej mówi się o tym, że jednak nabiał nie jest taki zdrowy jak go promowały media przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Produkty mleczne wpływają na zaostrzenie się zmian trądzikowych, a jest to zwiazązane w dwóma czynnikami: mleko jest bogatę w laktozę, która jest zbudowana z cukrów prostych, więc po jej spożyciu, wzrasta poziom cukru we krwi. Druga przyczyna to, że składniki zawarte w nabiale stymulują wydzielanie insuliny, która pobudza aktywność gruczołów łojowych. 

Jak uniknąć nadmiaru cukrów prostych w diecie?


  • Zastąpmy cukry proste, węglowodanami złożonymi, czyli zamiast białego pieczywa wybierajmy produkty pełnoziarniste (chleb razowy, makarony gryczane)
  • Zrezygnujmy z kolorowych, gazowanych i niegazowanych napojów. Musimy też zadbać o odpowiednią ilość płynów, od 1,5-2l wody, najlepiej wysoko- lub średniozmineralizowanej
  • Zamiast wybierać słodzone, owocowe jogurty, kupujmy naturalne i sami dodawajmy do nich owoce. Tak naprawdę w tych gotowych deserach, jest tylko kilka procent owoców, a cukier zdecydowanie dominuje
  • Ograniczmy nabiał, szczególnie mleko, które jest bardzo bogate w laktozę.

Czy czekolada wpływa na trądzik?

Okazuje się, że czekolada bezpośrednio nie ma wpływu na zmiany trądzikowe, ani na ich zaostrzenie. Jednak trzeba wiedzieć, że najpopularniejsze czekolady w sklepach, to tak naprawdę produkty czekoladopodobne, które na kilku pierwszych miejscach mają w swoim składzie cukier pod różnymi postaciami, od sacharozy po syrop glukozowo-fruktozowy. Właśnie dlatego następnego dnia po zjedzeniu tabliczki czekolady, mamy na twarzy nowych przyjaciół.


Jak walczyć z trądzikiem za pomocą diety?


Jedzenie może nas zatruwać, ale może też leczyć. Jeśli już mamy problemy z trądzikiem, trzeba urozmaicić naszą dietę i zapewnić nam niezbędne składniki odżywcze.

  • witaminy z grupy B - ich niedobór nasila zmiany zapalne skóry
  • witamina A [retinol] - zmniejsza wydzielanie sebum, które zapycha pory
  • witamina C i E - współgrają ze sobą w walce o dobry wygląd naszej skóry, a witamina E wpływa na poziom retinolu w organiźmie
  • witamina F - jej niedobór powoduje pojawianie się zmian skórnych


Mam nadzieję, że post był pomocny i trochę rozjaśnił sprawę. W źródłach jak zawsze linki do badań i stron, jeśli ktoś bardziej chce zagłębić się temat 😁 Zapraszam do komentowania i polubienia fanpage'a na Facebooku. Do następnego razu :)

Źródła:
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.


Related Articles

13 komentarze:

  1. To jak to w końcu jest z owocami? Lepiej ich unikać walcząc z trądzikiem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jeśli ktoś ma znaczące problemy z trądzikiem trzeba zrezygnować z owoców szczególnie bogatych w w fruktozę. Dopiero po jakimś czasie można znowu włączać je do diety. Problem polega na tym, że jedząc same owoce, nie uda nam się spożyć tyle fruktozy, by doprowadzić do takich zaburzeń, ale teraz praktycznie wszystko jest dodatkowo słodzone, więc ilość spożywanych cukrów prostych, przez ostatnie dziesięciolecia, wzrosła do kilkudziesięciu kilogramów na osobę na rok. To ogromna ilość, której nasi dziadkowie nigdy nie przejedli. Jednak owoce są bogate w witaminy i minerały, więc aby uniknąć niedoborów trzeba pamiętać o tym, aby zwiększyć ilość surowych warzyw podczas dnia. Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Szczerze powiem że mam dietę bardzo bogatą w witaminy, ale zarowno tez nabial teraz nie wiecz czy to dziala w taki sposob ze jedno wplywa na drugie, bo trądzik nadal jest 😅 Pozatym myślę że jednak kluczowe znaczenie mają geny hmm, nie mam pomyslu co zmienic moze mniej bialka :/ post jest super napisany i mysle ze dla sporej czesci osob pomocny :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może średnio tolerujesz nabiał albo jesz do zdecydowanie za dużo? Jeśli zależy Ci na dużej ilości białka w diecie to warto zastąpić nabiał innymi produktami, np.: rośliny strączkowe, orzechy, jajka, chude mięso, ryby. Nie zawsze duża ilość tego makroskładnika musi się wiązać z jedzeniem serków wiejskich tonami :D

      Usuń
  3. Właśnie niedawno szukałam czegoś na ten temat. Jednak żadna z wiedzy mi nie pomogła. Twój post owszem - dziękuję.
    Masz ważny egzamin, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
    Odwdzięczam się za szczery komentarz.
    Pozdrawiam,annnathalie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawdę bardzo cenny post! Z tymi czekoladami to rzeczywiście tak jest niestety :/ gazowanych napojów nie piję, jogurty tylko jen naturalne, piję mleko bez laktozy, nie jem białego pieczywa a jak zjem to bardzo rzadko - to chyba dobrze z tą moją dietą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobrze, aby prowadzić zdrowy tryb życia wystarczą zdrowe i racjonalne nawyki żywieniowe :D Zamiast radykalnych diet czy głodowek, wybierać naturalne i zdrowe alternatywy. Pozdrawiam :)

      Usuń
  5. Ja ostatnio ograniczyłam swoje słodkie do minimum i teraz jem tylko herbatniki :)

    Kiudlis.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie każdy ma taką silną wolę :D ja wolę nie dotykać herbatników, bo wbrew powszechnej opinii, to sama mąka pszenna i cukier :p

      Usuń
  6. Hej, a co sądzisz o soi i produktach z soi fermentowanej np. tofu? Nie wiem, czy w tym nie leży mój problem :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Soja jest bogata w składniki o podobnej budowie do estrogenu, więc zaburza gospodarkę hormonalną u kobiet i także prowadzi do zmian trądzikowych :( Jak chcesz to kiedyś mogę szerzej opisać ten temat :D

      Usuń
  7. Ja przez pewnien czas walczylam z tradzikiem "doroslym" i pomogla mi zmiana nawykow zywieniowych i zmiana pielegnacji - duzo retinolu i nawilzania skory. Wazny tekst, z tradzikiem trzeba walczyc wszelkimi sposobami :)

    OdpowiedzUsuń