In zdrowie

Syrop glukozowo-fruktozowy i zagrożenia wynikające z jego spożywania

Cześć wszystkim. Miło mi, że blog cieszy się takim zainteresowaniem z Waszej strony. Założyłam fanpage'a na Facebooku. Zapraszam do polajkowania, aby być na bieżąco :)Syrop glukozowo-fruktozowy znany też pod różnymi nazwami, tj. syrop wysokofruktozowy, "izoglukoza" lub wysokofruktozowy syrop kukurydziany (HFCS), stał się bardzo popularnym słodzikiem w latach 60 ubiegłego wieku. Zaczął być stosowany przez przemysł spożywczy na szeroką skalę, a zawdzięcza to niskim kosztom produkcji i mocy słodzenia, które jest o 40% większa od wcześniej stosowanej sacharozy. Możemy go spotkać w składzie naprawdę wielu produktów spożywczych, więc trudno kontrolować poziom jego spożycia w codziennej diecie, a coraz częściej słyszy się o jego negatywnych skutkach na stan zdrowia. Przyjrzyjmy mu się trochę bliżej. Czym jest syrop glukozowo-fruktozowy?

Jego nazwa handlowa to "izoglukoza" i otrzymuje się go pod wpływem reakcji hydrolizy (reakcja podwójnej wymiany, między cząsteczką wody, a substancją w niej rozpuszczoną) ze skrobi kukurydzianej. Zaczęto ją powszechnie wykorzystywać, gdy okazało się, że jest dużo wydajniejsza w procesach technologicznych od jej poprzedniczek - skrobi ziemniaczanej i pszenicznej. Dodatkowo jej produkcja generuje mniejsze koszty, a jak wcześniej wspomniałam ma niezwykłą moc słodzenia.

Gdzie go znajdziemy?

Syrop glukozowo-fruktozowy jest stosowany zależnie od rodzaju produktu. Wyróżniamy HFCS-42, czyli syrop z 42% zawartością fruktozy - jest on wykorzystywany w słodzeniu dżemów, keczupów, likierów, powideł owocowych, piwa, wyrobów cukierniczych, a także w przemyśle mleczarskim (ukochane przez wszystkich desery mleczne, twarożki, lody, fermentowane napoje mleczne, np.: owocowe jogurty). 
Drugi rodzaj to HFCS-55 używany do słodzenia kolorowych napojów gazowanych i niegazowanych, zawierający 55% fruktozy.Wpływ syropu glukozowo-fruktozowego na nasze zdrowie

Przechodzimy do sedna, czyli tego jak ta przesadnie słodka substancja wpływa na nasze zdrowie. Naukowcy przypisują mu istotną rolę w rozwoju chorób XXI wieku, czyli problemów z układem sercowo-naczyniowym, wpływ na epidemię otyłości, cukrzycy typu II, a także zaburzeń gospodarki lipidowej i zwiększonej mozliwości zachorowania na niektóre nowotwory. Niekorzystne efekty zdrowotne przypisuje się mu, gdy przekraczamy dzienne zalecane spożycie cukrów prostych, czyli 10% z całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Dla przykładu: jedna szklanka kupnego, słodzonego soku zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na cukry proste. Czyli przez cały nie powinniśmy już patrzeć na czekoladę, owoce, jogurty, piwo czy słodkie napoje i energetyki. Trochę przerażające, co nie? ;) Ocenia się, że jeśli energia z cukrów prostych wynosi około 25% to spada poziom dostępności niezbędnych składników odżywczych jak witaminy czy minerały.

Otyłość, a HFCS?

Jak to się dzieje, że fruktoza pośrednio lub bezpośrednio wpływa na nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej? Niestety prowadzi ona do zaburzeń związanych z odczuwaniem głodu i sytości. Spożycie fruktozy nie pobudza wydzielania hormonów odpowiadających za odczuwanie tych stanów, czyli leptyny i insuliny. Natomiast stymuluje wydzielanie greliny, która z kolei odpowiada za uczucie głodu i ciągłego nienasycenia. Jaki jest tego skutek? Gdy nasza dieta jest obfita w kolorowe, gazowane napoje, słodzone jogurty owocowe, keczup czy kupne ciastka, możemy mieć uczucie, ciągłego, niezaspokojonego głodu. Na pewno każdy z nas czuł się z jednej strony najedzony, a z drugiej coś by tam przegryzł. Właśnie wtedy sięgamy po kaloryczne przekąski, które są odpowiedzialne za dodatkowe kilogramy, a podjadanie zaburza pracę naszego układu pokarmowego.

Dodatkowo syrop glukozowo-fruktozowy powoduje rozrost tkanki tłuszczowej, ponieważ wysoki poziom glukozy prowadzi do insulinooporności (czyli zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę co prowadzi do zaburzeń związanych ze stężeniem glukozy we krwi), a fruktoza przez swoje szlaki metaboliczne odpowiedzialna jest za lipogenezę - czyli proces tworzenia tkanki tłuszczowej.

Czy syrop wysokofruktozowy jest polecany dla cukrzyków?

W żadnym wypadku. Według naukowców to właśnie ta substancja powoduje, że u badanych wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie zaleca stosowania tego słodzika jako zastępstwo dla zwykłego cukru. Ponadto wzrost ilości wolnych kwasów tłuszczowych obecnych w układzie żyły wrotnej (głównej żyły wątroby) stymuluje syntezę glukozy w wątrobie, prowadząc do zwiększenia stężęnia glukozy we krwi, co nasila wydzielanie insuliny. W dłuższym aspekcie ten mechanizm sprzyja uszkodzeniu komórek β wysp trzustkowych, wytwarzających insulinę, a w konsekwencji do rozwoju cukrzycy typu 2.


Na koniec

Niestety jest dużo więcej negatywnych skutków regularnego spożywania syropu glukozowo-fruktozowego na codzień. Warto zrezygnować z wysokoprzetworzonych, słodzonych produktów spożywczych, jeśli chcemy uniknąć zachorowania, na którąś z chorób cywilizacyjnych. Skutków spożywania tak dużych ilości cukrów prostych nie zobaczymy po tygodniu, a po kilku latach, więc warto pomyśleć o sobie w kontekście dalekiej przyszłości. Pomijając cukrzycę i otyłość, to ze zbyt dużą ilością cukru w diecie, związane jest także pogorszenie samopoczucia, migreny, uczucie senności i zmęczenia.

Tekst byłby dużo dłuższy, ale nikt by nie wytrwał do końca, więc jeśli chcecie poczytać o innych skutkach, takich jak zwiększone ryzyko niektórych nowotworów, nadciśnienia tętniczego czy wzrostu stężenia trójglicerydów we krwi dajcie znać w komentarzach.

Zapraszam serdecznie do komentowania i obserwowania. Przypominam o polubieniu fanpage :D

Źródła:
1. 2. 3. 4. 5. 6. 

Follow my blog with Bloglovin

Related Articles

7 komentarze:

 1. Samo zło i do tego zabija smak. Tak trochę poza tematem mam pytanie: co z miodem?kilka dni temu usłyszałam, że jest bardziej niezdrowy niż cukier

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak chcesz dokładnie zrobię posta na ten temat, nawet szukałam ostatnio badań, więc za kilka dni mogę coś napisać haha :D Ogólnie miód to tak naprawdę sam cukier, ale biały cukier rafinowany to 50% glukoza i 50% fruktoza, natomiast w miód wchodzą też inne cukry proste, ale też witaminy, woda i składniki mineralne. Ma on także właściwości bakteriostatyczne, więc w małych ilościach i nie zalewany wrzącą wodą ma bardzo dobre właściwości! Ja osobiście uwielbiam :D Polub fanpage na facebooku, bo zrobię tego posta, a nie chce żebyś go ominęła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mądry post i dobrze, że go napisałaś :D

  Zapraszam!
  gabrielle-fashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdrowych, radosnych i pogodnych świąt spędzonych w gronie najbliższych <3

  Obserwuję i liczę na rewanż :) Za komentarz odwdzięczam się trzema komentarzami :*

  http://www.sandrakopko.com/2017/04/tete-tete.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wszystko dobrze i jasno zrozumiałam, ale może to dlatego, że nie za bardzo lubuję się w tych tematach. Jednak z tego co wiem, to bardzo często natykamy się na ten składnik, bo nie raz gdy sprawdzałam skład jakiegoś produktu ten syrop się pojawiał.
  nowy ig: oliwiaoleszczyk
  http://littleredcherrysmile.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuje za sporą ilość informacji. Dobrze, że mogę się dowiedzieć czegoś nowego, co mi się przyda i jest wartościowe :)
  MÓJ BLOG
  KONKURS

  OdpowiedzUsuń