In zdrowie

Niezwykły imbir i jego prozdrowotne właściwości



Imbir, używany głównie jako przyprawa już od kilku tysięcy lat. Jednak oprócz specyficznego smaku, ma wiele innych, wyróżniających go na tle roślin cech. W Chinach już od dawno znano i ceniono jego lecznicze właściwości, my zachwycamy się nim dopiero od kilkudziesięciu lat. Chociaż warto wiedzieć, że w XIII i XIV wieku funt imbiru (0,45kg) był warty tyle samo co jedna owca. Dlaczego powinniśmy poświęcić mu trochę więcej uwagi i urozmaicić nim naszą codzienną dietę?


Imbir ma działanie rozgrzewające, stymulujące i wzmacniające, poprawiające krążenie, odtruwające, odsuszające, przeciwwymiotne, antyseptyczne. Dodatkowo pobudza apetyt, a także jako przyprawa usprawnia pracę naszego przewodu pokarmowego. Na układ oddechowy działa wyksztuśnie i napotnie, rozgrzewa płuca i likwiduje dreszcze. Gdyby nie był rośliną, tylko wynalazkiem przemysłu farmaceutycznego, uznawany byłby za jedno z największych osiagnięć farmakologii.

Przeciwbólowe działanie imbiru jest znane od wieków, ale w 1980 roku stwierdzono, że charakteryzuje się on także działaniem przeciwzapalnym – udowodniono mu hamowanie syntezy prostaglandyny (są to hormony o szerokim działaniu fizjologicznym, np.: odpowiadają za wywołanie objawów stanu zapalnego: ból, zaczerwienienie, obrzęk). Dzięki temu może być skutecznym środkiem na powszechne "przeziębienie", pomaga obniżyć gorączkę, a także bierze udział w czynnościach odpornościowych organizmu.

Interesującym zagadnieniem jest działanie hipoglikemizujące, czyli tzw. przeciwcukrzycowe. Istnieje wiele czynników, dzięki którem poziom glukozy we krwi jest obniżony. Jednak jako główne powody podaje się zwiększoną wrażliwość tkanek na insulinę (cukrzyca związana z nadwagą i otylością) oraz zmniejszone wchłanianie glukozy w jelitach.

Dzięki działaniu hipolipemizującemu okazuje się, że imbir pomoże też w jednym z najpopularniejszych problemów dietozależnych, czyli w zbyt wysokim stężeniu cholesterolu całkowitego we krwi. Dzięki regularnemu suplementowaniu imbiru naukowcy zauważyli spadek poziomu cholesteru LDL ("tego złego") i jednoczesny wzrost frakcji HDL ("tego dobrego") u badanych. Po zakończeniu kuracji imbirem naukowcy zauważyli spadek stężenia cholesterolu całkowitego u badanych, 

Podobnie jak swojski czosnek czy cebula, imbir wykazuje działanie przeciwbakteryjne – hamuje on rozwój wielu bakterii, od E.coli po Staphylococcus aureus, czyli gronkowca złocistego. Warto podkreślić, że jego działanie hamujące było silniejsze od Penicyliny. Ma on także działanie przeciwgrzybicze, i podobnie jak wyżej, imbir wykazywał lepsze działanie hamujące rozwój grzybów od powszechnie stosowanej nystanyny.



Zaskoczeni ilością zastosowań prozdrowotnego imbiru? To jedziemy dalej 😁. Badania prowadzone przez Thomson M. i jego zespół (tytuł pracy "The use of ginger (Zingiber offi cinale Rosc.)") dowiodły, że ma on zastosowanie przeciwpłytkowe. Konkretnie, zapobiegał on nadmiernej agregarcji trombocytów (płytek krwi), które w zbyt dużych ilościach mogą powodować utrudnienia w swobodnym przepływie krwi przez naczynia krwionośne.

Wykazuje on także właściwości przeciwutleniające - zapobiega rozwojowi wielu chorób takich jak nowotwory czy choroby układu naczyniowo-sercowego, ale także spowalnia procesy starzenia się naszego organizmu.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest używanie go jako środka na chorobę lokomocyjną. Badania potwierdzające jego działanie przeciwwymiotne były prowadzone w 1982 roku przez Mowrey'a i Claysona, którzy zauważyli zmniejszenie nudności i wymiotów wywołanych przez bodźce lokomocyjne.

Natomiast duże nadzieje wiążą się z zastosowaniem imbiru na problemy reumatyczne. Badania przeprowadzone na chorych cierpiących na zapalenie kości i stawów wykazały, że osoby otrzymujące ekstrakt z imbiru odnotowały zmniejszenie bólu w porównaniu z grupą otrzymującą placebo. Dzięki temu może już za kilka lat będą wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych układu kostnego.

Skoro poznaliśmy tyle jego cudownych, medycznych zastosowań to warto wiedzieć kiedy, i jak go wykorzystać na codzień. Imbir można kupić w formie suszonej, świeżej, kandyzowanej, w postaci proszku, w plastrach, starty. Mielony będzie idealnym dodatkiem do zup, sosów, ciastek czy kremów (w małych ilościach, imbir ma dosyć mocny smak, a nie chcemy by nam zdominował całą potrawę). Natomiast surowy korzeń jest idealny do tłustszych mięs.
Świetnym pomysłem jest dodanie małej ilości (1cmx1cm) świeżego, startego imbiru do ciepłej wody z cytryną. Nie tylko to rozgrzeje nasz organizm, ale pobudzi trawienie (więc warto pić przed obfitszymi posiłkami). Niektórzy nawet się chwalą, że picie go codziennie rano pomogło im stracić zbędne kilogramy.



Przepis na zdrowy napój:
  • szklanka ciepłej wody
  • sok z połówki świeżej cytryny
  • starty, świeży imbir 1cmx1cm

Można dodać miodu do smaku, ale uważać, żeby woda nie miała zbyt wysokiej temperatury. Jest to świetna opcja na okres przeziębień 😊

Nie jest to napój wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących, nie opracowano wpływu imbiru w większych dawkach na ich organizm. 

12. 3. 4. 5. 6.

Related Articles

13 komentarze:

  1. Mam dziś problem z oddychaniem i kaszel. Podejrzewam oskrzela bo nie wyleczyłam przeziębienia i w pracy myślałam o imbirze ale po powrocie zapomniałam. Dzięki za przypomnienie i ten ogrom ciekawostek :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Służę pomocą :D nie lekceważ nawet lekkiego przeziębienia czy grypy, bo często cierpi na tym serce i może być bardzo osłabione. Ja tydzień temu byłam chora, trzymało mnie do wczoraj, łącznie z takim dziwnym drapiącym kaszlem i katarem. Jednak mimo studiów i pracy udało mi się wyzdrowieć :> Dziękuję i cieszę się, że pomogłam :)

      Usuń
  2. Własnie często spożywam z imbiru kiedy jestem chora albo przeziębiona :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Probówałam imbiru do herbaty, mimo jego działaniu zraziłam się co do smaku. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. zapowiada się świetny blog i widzę że się rozkręcasz <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiedziałam, że imbir to takie cudo :D. Jeśli znasz jakieś fajne potrawy z nim to napisz mi na pewno spróbuje. Od razu jak się patrzy na tego posta widać, że się nastarałaś. Widzę, że dopiero zaczynasz w blogoswerze, powodzenia. Pozdrawiam <3
    zapraszam do siebie Magymany.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja imbir stosowałam namiętnie zimą :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie wiedziałam, że imbir ma aż takie właściwości ;) często piję to zimą, chociaż za bardzo mi nie smakuje

    OdpowiedzUsuń
  8. Widać u Ciebie ogromną wiedzę i pasję a także ogrom pracy, który wkładasz w swój rozwój. To się ceni, tak trzymaj a tematy z odżywiania zawsze będą na czasie, więc oby tak dalej i widać pełną profeske z Twojej strony, ukłony i szacunek ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Kocham imbir. :)
    latte90.simplesite.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Ze względu na właściwości imbiru lubię go ale niestety ciężko go się ściera :) Dzięki tobie będę pił go z wodą i cytryną przed obfitszymi posiłkami :) A mam pytanie, gdzie polecasz zakupy warzyw? Chyba w supermarkecie to średni wybór

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W dużych miastach często są organizowane bazarki, okoliczni rolnicy przyjeżdżają i sprzedają swoje towary, można przyjść, pomacać, poogladać. Wiele mówi np wygląd pomidora, który w sklepie jest neonowo czerwony, a w środku sama woda bez smaku. Ja mam to szczęście, że w domu rodzinnym tata sam uprawia ogródek, więc smak prawdziwych pomidorów jest nie do opisania. Świetne są też targowiska. Nie polecam natomiast kupowania na stoiskach przy ruchliwych drogach, dojazdowych czy w centrum miasta. Owoce i warzywa dosyć łatwo przyjmują ołów i inne metale ciężkie znajdujące się w powietrzu ;/ Supermarkety natomiast idą na ilość, tam nie znajdziemy polskich pomidorów od polskich rolników hodujących je na polach czy szklarniach, ale pomidory z Hiszpanii. Sama droga jaką muszą przejechać w niezmienionym stanie daje do myślenia. Dlatego też jestem zwolennikiem suplementacji, bo prawda jest taka, że w obecnych czasach nie da się samą dietą, nawet bogatą w warzywa i owoce uzupełnić witaminy i minerały - sposób ich hodowli nie pozwala im na prawidłowy rozwój i zmagazynowanie odpowiedniej ilości tych składników :)

      Usuń
  11. Wiedziałam o paru właściwościach imbiru ale nie wiedziałam, że jest ich aż tak dużo. :)
    Mega przydatny post!

    Jakbyś miała czas to zapraszam również do Mnie:
    Tu kliknij :)

    OdpowiedzUsuń